Zespół ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w dniu dzisiejszym zakończył misję poświęconą przeglądowi i ocenie krajowych praktyk bezpieczeństwa fizycznego obiektów jądrowych i materiałów jądrowych w Polsce.
Prezes PAA otrzymuje wstępny raport z misji IPPAS. Fot.: PAA
MAEA przeprowadziła dwutygodniową misję pt. ”International Physical Protection Advisory Service” (IPPAS) na wniosek Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie misji dokonano przeglądu polskich ram prawnych i regulacyjnych w zakresie bezpieczeństwa fizycznego materiałów jądrowych i związanych z nimi obiektów, a także środków bezpieczeństwa stosowanych podczas transportu materiałów jądrowych. Ponadto, zespół ekspertów dokonał przeglądu systemów ochrony fizycznej reaktora badawczego MARIA, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Otwocku-Świerku, a także Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie (ok. 100 km na północ od Warszawy).
Zespół ekspercki IPPAS stwierdził, że Polska poczyniła istotne kroki, obejmujące m.in. konwersję rdzenia reaktora badawczego MARIA na niskowzbogacone paliwo typu LEU, co wzmocni system bezpieczeństwa materiałów jądrowych kraju. Co więcej, zespół ekspertów zauważył stosowanie dobrych praktyk w systemie bezpieczeństwa fizycznego, zarówno na poziomie krajowym, jak i na terenie odwiedzanych obiektów. Eksperci przedstawili swoje zalecenia i sugestie w celu ciągłej poprawy w rzeczonym obszarze.
„Przykład, jaki daje Polska, silnie wzmacnia znaczenie i wartość stanowienia i stosowania wytycznych MAEA, co przyczynia się do ciągłego doskonalenia ochrony fizycznej i bezpieczeństwa jądrowego.” - powiedział Muhammed Khaliq z MAEA, Dyrektor Sekcji Bezpieczeństwa (Fizycznego) Materiałów i Obiektów jądrowych.
W skład zespołu ekspertów misji IPPAS, pod kierownictwem Pana Angusa Camerona - inspektora nadzorującego z brytyjskiego Urzędu ds. Dozoru Jądrowego, weszło siedmiu ekspertów z sześciu krajów, w tym ekspert z MAEA. Eksperci spotkali się w Warszawie z przedstawicielami Państwowej Agencji Atomistyki (PAA), Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP), Ministerstwa Energii, Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) oraz spółki PGE EJ 1 sp. z o. o.
„Misja IPPAS była bardzo pożyteczna. W naszej pracy w przyszłości będziemy wykorzystywać przekazane zalecenia i sugestie dotyczące poprawy systemu bezpieczeństwa jądrowego w Polsce. Zamierzamy również zaprosić do nas misję kontynuacyjną.”- powiedział Bartosz Skłodowski, p.o. Rzecznika Prasowego Prezesa PAA.
Informacje ogólne o IPPAS
Zakończona właśnie misja była 71. misją IPPAS zorganizowaną przez MAEA od czasu rozpoczęcia programu w 1995 r. Była to druga misja IPPAS w Polsce - pierwsza taka misja odbyła się w 1997 r. Celem misji IPPAS jest niesienie pomocy poszczególnym państwom w kierunku wzmocnienia ich krajowych systemów bezpieczeństwa fizycznego materiałów jądrowych. Misje zapewniają dokonanie oceny przez ekspertów oraz doradztwo w obszarze wdrażania instrumentów międzynarodowych oraz wytycznych MAEA dotyczących ochrony materiałów jądrowych i promieniotwórczych oraz obiektów towarzyszących.
W ramach misji powoływany jest zespół międzynarodowych ekspertów, którzy dokonują oceny krajowego systemu bezpieczeństwa fizycznego, porównują go z najlepszymi praktykami międzynarodowymi i formułują zalecenia zmierzające do usprawnienia systemu. Misje IPPAS organizowane są zarówno na poziomie krajowym, jak i dla poszczególnych obiektów.