W dniu 29 lipca br. przypada sześćdziesiąta druga rocznica utworzenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) została utworzona 1957 r. w odpowiedzi na potrzebę upowszechniania wiedzy na temat technologii jądrowej, ale także w odpowiedzi na obawy i oczekiwania związane z tą technologią. Na konferencji prasowej prezydent USA Dwight Eisenhower podkreślił, że "[tworząc MAEA] wykrystalizowaliśmy nadzieje, które rozwijały się w licznych umysłach i w wielu miejscach – rozszczepienie atomu może doprowadzić do zjednoczenia całego podzielonego świata".
Ratyfikacja przez USA statutu nowej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych nastąpiła 29 lipca 1957 r. i oznaczała oficjalne narodziny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Agencja otrzymała mandat do propagowania bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Pełniła podwójne zadanie – promocyjną i regulacyjną.
Obecnie MAEA kontynuuje wykonywanie tego mandatu, kładąc większy nacisk na zadania regulacyjne. Współpracuje z państwami członkowskimi w zakresie:
- wspierania badań naukowych, rozwoju i praktycznego stosowania metod jądrowych w gospodarce, sektorze usług, budowie urządzeń i instalacjach jądrowych
- przeciwdziałania negatywnym dla zdrowia i środowiska naturalnego skutkom stosowania promieniowania jonizującego
- wykorzystania energii jądrowej do produkcji energii elektrycznej, prowadzenia właściwej gospodarki odpadami promieniotwórczymi
- przygotowania i stosowania zabezpieczeń zapewniających bezpieczne wykorzystywanie izotopów promieniotwórczych.
Normy i zalecenia publikowane przez MAEA stały się międzynarodowym punktem odniesienia dla bezpiecznego wykorzystania promieniowania jonizującego i energii jądrowej .
Polska jest członkiem-założycielem MAEA. Obecnie podmioty krajowe aktywnie korzystają ze wsparcia, którego udziela MAEA w realizacji programów związanych z bezpiecznym i pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej w medycynie, przemyśle, badaniach i energetyce. Państwowa Agencja Atomistyki jest odpowiedzialna za koordynowanie tej współpracy.
Więcej na temat działalności MAEA można dowiedzieć się tutaj.